Máte dotaz? Zavolejte nám +420 773 646 880 (Po-Ne 8:00-20:00)

Jak vybrat vhodnou jehlu do šicího stroje?

Jak vybrat vhodnou jehlu do šicího stroje?

Na začátek to nejdůležitější 
Výběr vhodné jehly
na šití není tak složitý, jak může pro začínající švadlenku vypadat. Nicméně na výsledek vaší práce má obrovský vliv. Na začátek jen několik důležitých tipů.

  • Vyměňujte jehlu často (v průmyslových strojích se jehla mění běžně i několikrát za den). Častou výměnou jehly se vyhnete mnoha potížím, jako je vynechávání stehů, poškození látek a v neposlední řadě poškození stroje.
  • Na jednotlivé druhy materiálů používejte vhodné typy jehel určených na daný daný matriál (jehly na jersey, jehly na džínovinu, jehly na kůži).
  • Podle síly materiálu, typu nitě a počtu sešívaných vrstev vyberte správnou tloušťku jehly (pokud se jehla láme nebo vynechávají stehy, zkuste jehlu o číslo až dvě silnější).

 

Jak se orientovat ve značení jehel

Ze všeho nejdřív potřebujete vědět, jaký typ jehly patří do vašeho šicího stroje. To zjistíte buď z krabičky jehel dodané výrobcem k vašemu stroji, nebo z návodu k šicímu stroji. Na krabičce s jehlami najdete většinou označení 130/705 H, které udává použitý systém jehel s ploškou na dříku na uchycení a zkosením u očka jehly. Pro většinu domácích šicích strojů jsou vhodné právě jehly s ploškou na dříku s označením 130/705 H. 

 

Označení jehel domácích šicích strojů

  • 130/705 jehla s ploškou na dříku určená pro většinu domácích šicích strojů
  • HAx1 – jehla určená pro overlocky
  • ELx705 - jehla určená pro overlocky a coverlocky
  • HLx5 - jehla určená pro coverlocky
  • SY 2053 – jehla pro některé typy starších strojů SINGER
  • 287 – jehla s kulatým dříkem, pro staré šicí stroje

 

Jak vybrat správný typ jehly?

Podle druhu materiálu ze kterého budete šít, vyberete správný typ jehly.
Na každý druh materiálu se používají jiné jehly, protože každý typ jehel mám přesně uzpůsobený tvar jehly, její hrot i velikost a tvar očka tak, aby materiál dobře prošil, ale nepoškodil. Proto se třeba pružné materiály a úplety vždy musí šít jehlou typu Jersey nebo Strech, protože tyto jehly mají lehce zakulacený hrot jehly tak, aby vlákna materiálu rozhrnul, ale neprosekl. To zabrání poškozená látky a nechtěnému spuštění malých oček od vpichů u stehu.
Naopak třeba jehly na kůži mají velmi ostrý řezací hrot, aby kůži snadno prosekly. 
Proto je opravdu zásadní používat správný typ jehly, šití bude jednodušší a zabráníte nechtěnému poškození materiálu.

Dělení jehel podle tvaru hrotu jehly

  • Univerzal / Standart / R - nejpoužívanější - lehce zakulacená špička- klasické tkaniny a materiály (plátno, len, fleece..)
  • Sharp / HM / Mikro / SPI - štíhlé jehly s velmi ostrou a tenkou špičkou - jemné hustě tkané látky (hedvábí, mikrovlákno...)
  • Jeans / Denim / HJ - silnější a tvrdší jehly - pevné a těžké tkané materiály (džínové látky, kepr, montérkovina..)
  • Stretch / HS / SKL - jehly se středně kulatou špičkou - extra pružné materiály s velkým podílem elastanu (plavkovina, úplety...)
  • Jersey Ball point / H-SUK - jehly s kulatou špičkou (úplety, pleteniny..)
  • Leather / H LL- jehly s ostrým řezacím hrotem - jehly pro šití kůže a koženky

Universal / Standard / R
Standard nebo Universal jsou nejpoužívanější jehly s lehce zakulacenou špičkou. Jsou dost ostré pro tkaniny a při použití tenkých průměrů jehel (tedy velikost 60, 70) je můžete použít i na některé méně pružné úplety. Když si nejste úplně jistí, jakou jehlu použít, je univerzální typ nejlepší volba. 

Jeans / Denim / HJ
Jeans jehly jsou speciálně kalené a silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina, kepr nebo montérkovina. Díky jejich tvaru a zesílené konstrukci jehly lépe proniknou do materiálu, aniž by se zlomily.

Stretch / HS / SKL
Stretch jehly mají hlubší drážku v zadní části a středně kulatou špičku, jsou určené pro extra pružné materiály s velkým podílem elastanu jako je třeba plavkovina, sportovní úplety. Použití těchto jehel zabraňuje nechtěnému vynechávání stehů a prosekávání materiálu.


Jersey Ball point / H-SUK
Jersey jehly jsou jehly s jemně kulatým hrotem jsou určené na většinu pružných materiálů. Kulatý hrot jehly snadno proniká mezi vlákna pleteniny (úpletu), aniž by vlákna poškodil nebo prosekl. Tím minimalizuje natržení nebo poškození matriálu.

Sharp / HM / Mikro / SPI 
Microtec jehly jsou štíhlé s velmi ostrou špičkou, která snadno proniká do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno, hedvábí, Microtex apod. U těchto problematických materiálů s touto jehlou dokážete ušít krásně rovné stehy.

 

A jak vybrat správnou sílu neboli tloušťku jehly?

Když vyberete správný typ jehly, ještě se musíte rozhodnout, jakou sílu, tedy tloušťku jehly vybrat.
Sílu jehly vybíráme podle tloušťky šitého materiálu a také podle typu nitě. Obecné pravidlo zní čím tenčí materiál, tím slabší jehla a naopak. Vždy se snažíme šít co nejtenčí jehlou, aby nebyly na materiálu vidět vpichy.

Na krabičce s jehlami najdete označení 60/8 až 110/18. Tato čísla udávají tloušťku jehly. Číslo vlevo, tedy 60, 70, 80 atd. je evropské číslování a udává tloušťku jehly. Označení 80 odpovídá 0,8 mm, 90 je 0,9 mm atd. Číslo vpravo je adekvátní americké značení. Takže evropské označení 60 odpovídá americkému 8, 70 americkému 10 atd.

  • Jehly tenké 60/8 jsou vhodné pro velmi lehké materiály a často je v kamenném obchodě bohužel nemají. 
  • Jehly střední 70/10 až 90/14 jsou nejvíce využívané velikosti jehel a jsou určené pro středně těžké materiály (běžně používané bavlněné i lněné látky, úplety, fleece, softshell a podobně).
  • Jehly silné 100/16 až 110/18  jsou určené pro těžké materiály (džínovina, samet, koženka, silné vlněné látky, apod. ).


Měli bychom ale také pamatovat na to, že jehla se vybírá i podle síly nitě. Protože jehla je namáhána nejen mechanicky, ale hlavně tepelně. Vpichem do materiálu a také protahováním nitě ouškem jehly dochází k zahřívání jehly na vysokou teplotu. Pokud tedy zvolíte jehlu úzkou a použijete silnou nit, odpor na oušku jehly bude tak vysoký, že jehla se bude nadměrně zahřívat a tím se i častěji lámat.

  • 60 - jehla o síle 0.6 mm - velmi slabé a jemné látky
  • 70 - jehla o síle 0,7 mm - slabé a jemné látky ( hedvábí,...) 
  • 80 - jehla o síle 0,8 mm - standardní šití ( plátno,...) 
  • 90 - jehla o síle 0,9 mm - silné látky ( samet,...)
  • 100 - jehla o síle 1 mm - velmi silný materiál
  • 110 - jehla o síle 1,1 mm- velmi silné a těžké materiály


Jak zjistit, že jehla je vhodná pro nit a obráceně?

Vezměte asi 50 cm zvolené nitě a navlečte na ni jehlu. Jehlu posuňte na kraj nitě. Potom niť zvedněte nahoru a nechte jehlu samovolně klouzat po niti směrem dolů. Pokud jehla sjede sama, je vše v pořádku. Pokud jehla zůstane v horní poloze, nebo jen velmi těžko sjíždí dolů, je nit na danou jehlu příliš tlustá. Musíte zvolit silnější jehlu nebo slabší nit.

Jak zjistit,  jestli je jehla v pořádku?

Jehlu vytáhněte ze stroje
. Vezměte starší silonovou punčochu a natáhněte ji mezi prsty. Jehlu vpíchněte několikrát dovnitř a ven. Pokud je jehla v pořádku, projde lehce silonkou. Pokud je špička poškozena, zatrhnete v silonu očko a poškodí ho. V tom případě jehlu ihned vyměňte. Dále si jehlu položte na rovnou podložkou a prstem ji posuňte doleva nebo doprava. Pokud je jehla křivá, ucítíte jak se vlní. Pokud je rovná bude se pěkně posouvat.

Jakou značku jehel?

V ochodech najdete značkové i neznačkové jehly. Bohužel u jehel se opravdu nevyplatí ušetřit při nákupu pár korun. Neznačkové jehly bývají velmi nekvalitní, křivé a mají často ostré očko, které přeřezává nit. Ta se potom při šití stále přetrhává. V horším případě vám špatný hrot jehly poškodí látku.

Velmi kvalitní jsou jehly značky Schmetz, nebo značky Organ. Někteří výrobci strojů nabízejí i svoje jehly, třeba jako značka Singer. Tyto jehly můžete používat i do domácích šicích strojů jiných značek a naopak do šicích strojů Singer, můžete používat jehly Schmetz nebo Organ.  

Jak vybrat správnou jehlu do overlocku nebo coverlocku

Při výběru jehel do overlocku nebo coverlocku není důležitá značka stroje. Jedinou vyjímkou je značka Brother, protože do těchto overlcoků a coverlocků můžete používat stejné jehly jako do klasického šicího stroje, nemusíte mít speciální.

Pokud máte overlock nebo coverlock jiné značky musíte se podívat do návodu stroje, jaký typ jehel je pro váš stroj. Někdy bývá štítek s typem jehel nalepený i na stroji.
Nejpoužívanější jehelní systém pro overlocky i coverlocky je 130/705 H. Do něho jsou dva typy jehel. První mají označení HAx1 (15x1, nebo označení Singer 2020, nebo 804R). Druhý má označení systém ELx705 (značení je také Singer 2022, nebo SY2922).

Co na závěr?

Přesto že vyberete ideální jehlu, nebude správně šít, pokud bude tupá nebo ohnutá.
A jak můžete poznat, že je problém s jehlou? Pokud je šicí stroj hlučný, vynechávají stehy, nebo jsou v látce viditelné vpichy vedle stehů. A nakonec ještě jedna důležitá věc. Trhá se Vám po výměně jehly horní nit u ouška jehly? Vyměňte jehlu ještě jednou. Může se totiž stát, že je ouško jehly díky výrobní nedokonalosti příliš ostré a přeřezává jehlu.


 

Diskuze (1)

Nevyplňujte toto pole:
J Avatar autora komentář k článku: Jak vybrat vhodnou jehlu do šicího stroje? 9.3.2025 09:51
přehledně a srozumitelně napsané, praktické rady a možnost nákupu na jednom místě. děkuji JL