Máte dotaz? Zavolejte nám +420 773 646 880 (Po-Ne 8:00-20:00)

Jaký je rozdíl mezi klasickým šicím strojem, overlockem nebo coverlockem?

Nevíte jaký je rozdíl mezi overlockem a coverlockem a na co se který stroj používá? A váháte, zda by overlock nenahradil Váš domácí šicí stroj? 

Tak to vezmeme popořádku. Overlock ani coverlock nikdy nemůže nahradit klasický šicí stroj, tedy rovnosteh. Jen ten umí šít dopředu, dozadu, to znamená, že umí zapošít šev, aby se nepáral. Má v nabídce různé druhy klasických, pružných i ozdobných stehů a můžete na něm šít z lícu i rubu, všívat zipy, přišívat knoflíky, obšívat dírky, našívat jím aplikace, ozdoby, nebo popruhy a další. To overlock ani coverlock neumí.

 

Klasický šicí stroj - rovnosteh



Klasický šicí stroj je nejuniverzálnější stroj. Je vybaven různým počtem stehů, vždy má rovný steh, cikcak steh, lepší stroje mají škálu strečový. Ke stroji lze dokoupit širokou škálu patek (overlocková, zipová, knoflíková, kráčející, průhledná, lemovací), které usnadňují šití a výsledek vypadá profesionálněji. 

Klasický šicí stroj není úplně perfektní na šití pružných materiálů, protože nemá tzv. diferenciální podávání, takže se po došití šev vlní. Pokud má stroj regulaci přítlaku patky, tak po snížení přítlaku patky je nežádoucí vlnění materiálů menší, ale nikdy nezmizí úplně. Také lze dokoupit kráčející patku, která částečně diferenciální podávání nahradí a je skvělá na šití pružných materiálů. Také jsou na trhu stroje od značky Pfaff, které již mají zabudované IDT podávání materiálu. Pokud šijete více a rádi a z různorodých materiálů, určitě se vyplatí investovat do overlocku, který využijete při šití vnitřních švů triček, bodyček, čepic, ale také třeba při šití sedových švů, při přišívání pásků k sukním a kalhotám, nebo při šití obyčejných povlaků a potahů.

 



Overlock - obnitkovací, začišťovací stroj


 

Overlock je stroj, který má automatický ořez látky, takže všechny stehy z rubu začistí a vypadá to profesionálně. Šije se na něm všechno oblečení z rubu – stroj látky k sobě sešije a obnitkuje kraj a zároveň odřízne přídavky švu. Má diferenciální podávání, takže si můžete regulovat práci spodních podávacích zoubků. Díky tomu je perfektní na pružné materiály, ale i na ty klouzavé jako např. záclony a jiné umělé tkaniny. U většiny overlocků lze vypnout ořezový nůž.

 

Overlock neumí zapošívat, takže je někdy potřeba na klasickém šicím stroji některé švy začistit, i když overlockové švy se moc nepářou. Nebo je můžete zajistit textilním lepidlem. Overlock není tak náročný na nastavení jako coverlock a prošije i pevnější a náročnější materiály. Navíc má širší využití, ušijete na něm vnitřní švy potahů (bavlna, len, kepr - nic se nebude třepit, švy jsou profesionálně ušité a začištěné), vnitřní švy čepic (šev je plochý a pružný, takže velmi příjemný na nošení), vnitřní švy triček, kalhot, sedové švy (šev je pružný a velmi pevný). 
Jestli šijete rádi a různorodé věci, overlock určitě využijete a posune Vaše šití zase o kus dopředu. Navíc Vám velmi urychlí práci a tím ušetří čas.

Tipy na kvalitní overlocky:

 Pár tipů na kvalitní overlocky, které prošijí i náročné materiály a přesto jsou za rozumnou cenu.

Overlock Lada 700D

Overlock Brother 2104D

 

Overlock Pfaff Hobbylock 2.0

Overlock Husqvarna Viking Amber S100 

Overlock Merrylock MK480

 

Coverlock

Coverlock je stroj určený na šití vnějších švů - lemů rukávů a spodků u triček a mikin a na šití průkrčníků u triček a bodýček. Jednoduše řečeno, lícové švy na tričku nebo mikině ušijete na coverlocku, vnitřní rubové boční švy a rubové švy rukávů ušijete na overlocku.

Coverlock šije pružným dvojnitným nebo trojnitným stehem. Lemy u triček se tak nekrčí a vypadají profesionálně, pruží a tak se nit netrhá. Stroj v jednom kroku prošije z líce a začistí obnitkou z rubu – pozor, přídavky neodřezává, takže pokud nestříháte a nešijete přesně, je třeba doladit nůžkami po ušití (zejména u třepivých materiálů jako je např. merino).
Neprošije silnější vrstvy tkanin nebo silnější látky (např. fleec, softshel), nitě se trhají. Nastavení stroje je složitější. Každá látka potřebuje speciální seřízení nití, diferenciálu a délky stehu, pokud je jedna z těchto věcí špatně, tak se nitě trhají. Seřizovat se musí neustále i přítlak patky, podle toho, kolik vrstev materiálu zrovna chcete šít. Coverlock nezapošívá a steh se hodně páře, je třeba každý konec šití zauzlíkovat nebo jinak začistit.

 

Coverlocky Brother CV3440

Coverlock Merrylock MK3040

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: