Základní druhy stehů na šicím stroji a na co se používají?
Základní druhy stehů na šicím stroji a na co se používají?
Rozhodli jste se investovat do šicího stoje nebo se pouze chcete dozvědět na co se který steh na stroji používá nejčastěji? Tak to vás určitě bude zajímat základní rozdělení stehů pro šicí stroj. Každý stroj je samozřejmě trochu jiný a nabízí rozdílné možnosti, ale tyto základní stehy mají téměř všechny stroje na trhu.
1, 2, 3, 4 - Knoflíková dírka šitá ve čtyřech krocích
A - Rovný steh (Poloha jehly uprostřed a poloha jehly vpravo - to využijete třeba při všívání zipu)
C - Klasický cikcak
D - Tříkroký cikcak
E - Slepý steh
F - Ozdobné stehy
G - Spojovací steh
H - Steh vhodný na spojování látek
A - Trojkroký rovný steh (pružný, je vhodný také na šití z líce, celkem pěkně vypadá)
C - Trojkroký cikcak
D - Pružný steh vhodný k žabičkování (řasení)
E - Ozdobný pružný steh
F - Overlockový steh ideální na začišťování okrajů látek
H - Ozdobný pružný steh
Každý stroj má různorodou nabídku stehů a funkcí a přesný popis najdete vždy v návodu Vašeho stroje.
Rovný steh/rovnosteh
Rovnosteh tvoří pravidelné stehy jdoucí za sebou. Tímto stehem šijeme všechny rovné švy na nepružných materiálech. Jako ne bavlna, kepr, polyester, šusťák a patří mezi ně i málo pružný fleece a softshell. Kratším rovnostehem sešíváme látky k sobě, dlouhým stehem pak ozdobně prošíváme (není nutná pevnost stehu).
Cikcak
Cikcak je jeden z nejvíce používaných a univerzálních stehů. Tento steh využijete při začišťování, látání, ale i pro dekoraci látky. Na entlování (obroubení okraje) u třepivých materiálů je lepší zvolit méně hustý steh. Hustý úzký cikcak můžeme využít na sešívání úpletů, protože zachová pružnost materiálu a na obšívání aplikací.
Tříkroký cikcak
Tříkroký cikcak ušije 3 stehy jedním směrem (např. doleva dopředu) a pak zase 3 stehy na druhou stranu (doprava dopředu). Na první pohled může vypadat jako klasický cikcak, ale každý ten "cik" a "cak" je složený ze 3 drobných stehů. Tento steh se používá pro obnitkování syntetických látek, které se mohou krčit. Protože velmi dobře pruží, tak ho používáme také na všívání gumy, nebo na založení lemů, pokud nemáme coverlock a nechceme využívat dvojjehlu. Není příliš vhodný na sešívání dvou látek (úpletů) k sobě, sice pěkně zachová pružnost, ale šev se pak divně rozevírá.
Rovnosteh kombinovaný s cikcakem
Tento steh bývá i u jednodušších strojů bez pružných stehů a lze využít jako alternativu pružného stehu. Proti hustému cikcaku má výhodu, že látku tolik nevytahuje. Musíte posoudit sami, který z těchto stehů je pro vás lepší.
Tříkroký rovnosteh/pružný rovnosteh
Tříkroký rovnosteh je steh, při kterém stroj šije dva rovné stehy dopředu a třetí steh ušije zpátky dozadu a takhle pořád dokola - dva stehy dopředu a jeden dozadu. Steh šije rovně, ale protože šije dopředu a dozadu, steh pak mírně pruží. Na šití úpletů většinou bohatě stačí. Občas bývá problém ho na stroji odhalit, protože jeho ikonka vypadá jako tři rovné stehy vedle sebe, což je zavádějící, na látce máte pak jen jednu linii švu. Pozor steh se velmi špatně páře.
Porovnání tříkrokého rovného stehu a tříkrokého cikcaku.
Šikmý cikcak – pružný steh
Toto je skvělý steh, který perfektně pruží a nahrazuje rovný steh na pružných materiálech. Hodí se spíš na sešívání, z líce vypadá lépe třírovný pružný steh, ale tento lépe pruží. Nemají ho všechny stroje.
Overlockové stehy
Na klasických šicích strojích, které nabízejí overlockové stehy bývá několik druhů těchto stehů. Rovná linie vždy patří na šev, výstupky směrem k okraji látky, stehy tak simulují overlock, který zároveň šije šev i látku po okraji začišťuje. Plně ho ale nikdy nenahradí. Šití overlockového stehu Vám velmi usnadní overlocková patka, která má kovové vodítko, které Vám pomůže šít přesně při kraji látky.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.