Máte dotaz? Zavolejte nám +420 773 646 880 (Po-Ne 8:00-20:00)

Základní druhy stehů na šicím stroji a na co se používají?

Základní druhy stehů na šicím stroji a na co se používají?

Rozhodli jste se, že si koupíte šicí stoj nebo ho už máte a nevíte přesně, na co se který steh na stroji používá při šití nejčastěji? Každý stroj je samozřejmě trochu jiný a nabízí různé množství i typy stehů. Jednodušší šicí stroje, které jsou určené na běžné domácí šití mývají základní nabídku stehů.

Základní nabídka stehů u jednodušších šicích strojů

1, 2, 3, 4 - Knoflíková dírka šitá postupně ve čtyřech krocích

A - Rovný steh (Poloha jehly uprostřed a poloha jehly vlevo - to využijete třeba při všívání zipu)

C - Klasický cikcak

D - Tříkroký cikcak

E - Slepý steh

F - Ozdobné stehy

G - Spojovací steh

H - Steh vhodný na spojování látek

A - Trojkroký rovný steh (pružný, je vhodný také na šití z líce, celkem pěkně vypadá)

C - Trojkroký cikcak

D - Pružný steh vhodný k žabičkování (řasení)

E - Ozdobný pružný steh

F - Overlockový steh ideální na začišťování okrajů látek

H - Ozdobný pružný steh

 

Rovný steh/rovnosteh

Rovný steh tvoří pravidelné stehy jdoucí za sebou. Tímto stehem šijeme všechny rovné švy na nepružných materiálech. Jako je bavlna, kepr, polyester, šusťák. Rovným stehem se šije i málo pružný fleece a softshell. Kratším rovným stehem sešíváme látky k sobě, dlouhým stehem pak ozdobně prošíváme. Čím delší rovný steh je, tím je menší jeho celková pevnost. Nejčastěji se používá délka rovného stehu v rozmezí 2.5-3.5.
Na stroji je vždy rovný steh šitý na středu, ten je na klasické šití.  A pak rovný steh, kdy je poloha jehly vlevo od středu, ten se používá nejčastěji k všívání zipů.

rovný steh

Cikcak

Cikcak patří mezi velmi často používané stehy. Má široké uplatnění podle toho, jakou délku zvolíte. Přesto, že není na stroji mezi pružnými stehy, pruží a nejvíc se používá na běžné šití všech možných druhů pružných materiálů. Využijete ho také při začišťování švů, látání a opravování oděvů, ale i ozdabné prošívání. Na entlování - začišťování okrajů u třepivých materiálů je lepší zvolit méně hustý steh tedy délku 3-4. Naopak velmi hustý úzký cikcak délky 0-0.5 můžete využít na obšívání aplikací, nebo třeba na sešívání popruhů na taškách nebo vodítcích. Při klasickém sešívání úpletů se nejčastěji používá délka 2 - 3, protože zachová pružnost materiálu a vypadá hezky. ciccak steh
Porovnání vlivu délky cikcak stehu na jeho vzhled


Tříkroký cikcak

Tříkroký cikcak ušije 3 stehy jedním směrem (např. doleva dopředu) a pak zase 3 stehy na druhou stranu (doprava dopředu). Na první pohled může vypadat jako klasický cikcak, ale každý ten "cik" a "cak" je složený ze 3 drobných stehů. Tento steh se používá pro obnitkování syntetických látek, které se mohou krčit. Protože velmi dobře pruží, tak ho můžete použít také na všívání gumy, nebo na založení lemů triček nebo šatů, pokud nemáte coverlock a nechcete šít s dvojjehlou. Není příliš vhodný na sešívání dvou látek (úpletů) k sobě, sice pěkně zachová pružnost, ale šev se pak divně rozevírá.

tříkroký ciccaktrojity cikcak a klasický cikcak

Vlevo na obrázku porovnání klasického stehu, klasického cikcaku a tříkrokého cikcaku.

 

Rovnosteh kombinovaný s cikcakem

Tento steh bývá i u jednodušších strojů, které nemají v nabídce pružné stehy a lze využít jako alternativu pružného stehu. Proti hustému cikcaku má výhodu, že látku tolik nevytahuje. Často musíte vyzkoušet, který steh bude na daném materiálu vypadat nejlépe.

rovný steh kombinovaný

Tříkroký rovnosteh/pružný rovnosteh

Tříkroký rovnosteh je steh, při kterém stroj šije dva rovné stehy dopředu a třetí steh ušije zpátky dozadu a takhle pořád dokola - dva stehy dopředu a jeden dozadu. Steh šije rovně, ale protože šije dopředu a dozadu, steh pak mírně pruží. Občas bývá problém ho na stroji odhalit, protože jeho ikonka vypadá jako tři rovné stehy vedle sebe, což je zavádějící, na látce máte pak jen jednu linii švu. Pozor steh se velmi špatně páře a je velmi viditelný.

trojitý rovný steh a trojitý cikcak
    Porovnání tříkrokého rovného stehu a tříkrokého cikcaku.


Šikmý cikcak – pružný steh

Šikmý cikcak je skvělý steh, který perfektně pruží a nahrazuje rovný steh na pružných materiálech. Hodí se spíš na sešívání, vypadá hezky i z líce, kde působí podobně jako rovný steh a přitom nádherně pruží. Velmi se mi osvědčil při šití spodního prádla, ponožek i nátělníků. Bohužel ho nemají všechny stroje.

druhy cikcaku okporovnání stehu

Overlockové stehy 

Na klasických šicích strojích, které nabízejí overlockové stehy, bývá několik druhů těchto stehů. Rovná linie stehu patří vždy na šev, výstupky směrem k okraji látky. Stehy napodobují overlock, který jednom kroku látku sešije, ořízne a zároveň po okraji začišťuje. Plně ho ale nikdy nenahradí! Protože princip provazování stehu je u overlocku úplně jiný. U overlocku šijete naráz se 3-4 nitěmi a 1 nebo 2 jehlami. Šití overlockového stehu na klasickém stroji vám velmi usnadní overlocková patka, která má kovové vodítko, které vám pomůže šít přesně při kraji látky. 

overlocckový steh 

Pokud vybíráte šicí stroj, většinou není důležitý počet stehů, které stroj umí. Nakonec při šití budete nejvíce využívat tři nebo čtyři druhy stehu. Vyšší modely šicích strojů mají všechny výše uvedené stehy, navíc knoflíkovou dírku šitou na jeden krok a velkou řadu vyšívacích stehů. Ale to nejsou nejdůležitější parametry. Důležité je vybrat kvalitní uvnitř celokovový šicí stroj a v klidu rozmyslet, co na stroji chcete šít a podle toho vybírat šicí funkce. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: