Základní výbava švadlenky
Základní výbava švadlenky
Pokud jste se rozhodla, že začnete sama šít, ale nevíte si rady, co přesně si pořídit do svojí vznikající „krejčovské dílny“, zkuste si přečíst tenhle článek. Pokusila jsem se sepsat, co budete opravdu potřebovat, aby Vám nic při Vašem prvním šití nechybělo. A co budete potřebovat třeba až později. A věřte, že budete potřebovat pořád něco, protože koho šití pohltí, pro toho je jako droga. Nikdy nemá všechno a vždycky potřebuje další věci podle toho, kterou část světa šití právě objevil. Výhoda toho je, že máte pro sebe snadno vymyšlené dárky k narozeninám i vánocům :)
Šicí stroj
To bude nejdůležitější prvek Vaší výbavy :)
Pokud si nevíte rady s výběrem šicího stroje, podívejte se na odkaz z časopisu dtest, kde v listopadu 2016 testovali domácí šicí stroje. I profesionální testování potvrdilo, že na koupi šicího stroje není potřeba ohromující suma. Taky stojí za to se poptat ve Vašem okolí, jestli někdo nemá starší nevyužitý stroj. Třeba stroje značky Veritas a Lada dodnes používá mnoho švadlenek šijících i na zakázku a nemůžou je vynachválit.
Pokud se šitím začínáte, nepotřebujete stroj za 20 a více tisíc. Nevybírejte podle počtu typů stehů, pokud neplánujete vyšívat na Vaše díla kytičky a písmenka, vystačíte si bohatě s 10 základními stehy. Věřte, že nejvíc budete potřebovat rovný steh, cik-cak a entlovací steh. Pokud budete šít třeba trička nebo šaty z úpletu, pak jednoduché pružné stehy.
Pokud to se šitím myslíte aspoň trochu vážně je dobré aby stroj měl rychloupínací systém výměny patek, zpětný chod, možnost šití dvojjehlou, nastavitelnou délku a šířku stehu, změnu polohy jehly a regulaci přítlaku patky. Důležitý je kvalitní návod, který Vám v začátcích velmi pomůže (navlékání nitě, navíjení cívek, nastavení stroje...). A základní příslušenství dodávané ke stroji (univerzální patka, zipová patka, patka na knoflíkové dírky, spodní cívky, šroubováček).
Dobré je zjistit, zda je šicí stroj kompatibilní s univerzálním příslušenstvím, jako jsou patky, cívky a jehly. Pokud ne (příkladem je značka strojů Pfaff), nemusí to být problém, jenom budete muset příslušenství dokupovat ve specializovaných a většinou dražších prodejnách. Je dobré mít alespoň deset spodních cívek a základní výbavu patek. Ty Vám usnadní práci a s každou další speciální patkou, kterou se naučíte používat, zdokonalíte Váš výrobek a posunete ho do profesionálního vzhledu. Jak se zorientovat v tom, na co se která patka používá, Vám pomůže náš článek: Jak vybrat správný tip patky k šicímu stroji.
U každé značky výrobců šicích strojů můžete narazit na dobré i špatné modely. Důležitější, než nápis drahé značky na Vašem budoucím stroji, je délka záruky, dostupnost servisu a náhradních dílů pro vámi vybranou značku a model. V daném servisu se můžete poradit o poruchovosti modelu stroje, který jste si vybrali.
Nůžky
Kvalitní nůžky jsou základní a nezbytnou pomůckou. Existuje nepřeberné množství typů a druhů nůžek a často bývají velmi drahé. Krejčovské nůžky mají tvarované rukojeti s menším otvorem na palec a větším pro prsty. Rukojeti často nejsou v rovině s čelistmi, které pak mohou být při stříhání rovnoběžné s povrchem a látka zůstává rovná.
Já používám klasicky tvarované nůžky s mikrozubením, které usnadňuje stříhání jemných látek a nejsou tak těžké a velké do ruky. Důležité je nůžky používat pouze na stříhání látek! Na papír, vatelín, vlizelín a jiné výztuhy, které velmi tupý ostří používejte obyčejné univerzální nůžky, ty jednou za čas koupíte nové.
Navíc budete potřebovat malé nůžky s krátkými čelistmi a ostrými špičkami na odstřihávání nití, rohů, dělání nástřihů a podobně. Pokud se budete šití věnovat víc, hodí se i entlovací nůžky (takové ty zubaté), které vytvářejí na látce zoubkovaný okraj, který se méně třepí. Začištění švových přídavků, ale i ozdobné stříhání.
Krejčovský metr a pravítka
Krejčovský metr ve výbavě je důležitý, aby jste si mohla změřit tělesné míry. Měl by být aspoň 150 cm dlouhý a z materiálu, který se nevytahuje, proto taky metr nesvinujte moc pevně, stačí ho lehce namotat na prsty. Dají se koupit i samonavíjecí metry, které se nezašmodrchávají a navíc se výborně hodí do kabelky na nákupy látek.
Potom budete potřebovat pevné pravítko, čím delší, tím lepší. Délku oceníte hlavně při rozměřování závěsů, povlaků nebo třeba dlouhé sukně. A dobré je mít také pravoúhlý trojúhelník s ryskou na chytání rovin a rohů. Bez čeho už velmi nerada šiju, je měřítko žehlicí, přes které se přímo zažehlují lemy a záložky. Ty ani nemusíte rozměřovat a rozkreslovat, ale rovnou je podél měřítka v požadované vzdálenosti žehličkou zažehlíte.
Značkovače
Na trhu je nepřeberné množství typů značkovačů na látku. Klasická krejčovská křída se prodává v mnoha barvách, aby jste na Vámi zvolenou látku vždy našli takovou barvu křídy, která bude vidět. Křída se dá vykartáčovat, nebo snadno vyprat. Také se dá koupit křída v tužce, ale bývají hodně tvrdé a kreslí slaběji. Také ráda používám sublimační krejčovskou křídu, kreslí krásně a její výhoda je, že po přežehlení okamžitě zmizí, takže jí můžete používat i z lícové strany, nebo při přešívání šatů.
Moje oblíbené značkovače jsou pratelné fixy a fixy s mizícím inkoustem. Jejich velká výhoda je velmi přesné překreslení střihů i značek. Pratelné fixy snadno odstraníte vlhkou houbičkou, nebo při prvním vyprání. Dobré je jejich vyzkoušení na odstřižku látky. Fixy s mizícím inkoustem mají tu výhodu, že inkoust z látky po 12 až 24 hodinách zmizí sám, takže se hodí na značení tam, kde nechcete výrobek hned po ušití prát. Jenom pozor, vždy vyzkoušejte na kousku látky, třeba na flísu, vatelínu a jiných výztuhách mizí velmi rychle, mnohdy dřív, než stihnete materiál nastříhat.
Špendlíky
Existuje velký počet druhů špendlíků, krátké a silné špendlíky na ruční práce, tenké špendlíky na krajkovinu, krátké s plochými hlavičkami na připevnění flitrů, špendlíky s kulatými hroty na strečové materiály a řada dalších.
Na začátek Vám budou stačit klasické celokovové krejčovské špendlíky z kalené oceli nebo špendlíky se skleněnými a plastovými hlavičkami. Vyrábějí se v různých délkách a tloušťkách. Jsou všestranně použitelné a špendlíky s barevnými hlavičkami se lépe hledají na zemi. Ale pozor, skleněné hlavičky odolávají teplu žehličky, plastové se mohou roztavit, proto přes ně nikdy nežehlete! Doporučuji mít jedny špendlíky tlustší na špendlení pevnějších materiálů, nebo více vrstev a jedny tenčí na jemné a lehké materiály.
Ať si vyberete jakékoliv pozor, aby byly ostré. Tupý špendlík Vám může poškodit látku!
Jehly
Jehly se dělí na ruční a strojové a oboje budete potřebovat.
Ručních jehel je nepřeberné množství, podle toho, jaký materiál budete šít a na co je budete používat. Ale na začátek je dobré si koupit směs jehel na ruční šití, kde jsou jehly dlouhé, krátké, s velkými i malými oušky pro různé tloušťky nití. Opět platí, že jehla hlavně musí být ostrá, aby nepoškodila látku a snadno se s ní pracovalo.
Podrobný článek o strojových jehlách najdete u nás v rubrice Tipy a rady. Většina domácích šicích strojů využívá systém jehel 130/75H, tedy jehly s ploškou na dříku. Vždy kupujte pouze značkové jehly - Organ, Schmetz, Singer. Ty zaručí, že stroj bude šít tiše a lehce, nepoškodí Vám šitý materiál a nebudou se záhadně cuchat a trhat nitě.
Jehly se v podstatě dělí podle šitého materiálu (Jersey, Jeans, Universal, Microtex a pod.) Dále podle tloušťky jehly, čím tenčí jehla tím lehčí a tenčí materiál (60-120).
Důležité je mít po ruce sadu univerzálních jehel o různých velikostech (nejčastěji se používá velikost 90 a 100). Pokud plánujete šít úplety nebo jiné pružné materiály, měli byste mít sadu jehel s mixem velikostí na streč neboli jersey. A Hodí se mít i sadu jehel na denim, kterými se šijí pevné a tlusté materiály, nebo se jimi našívají popruhy a prošívají tlusté vrtstvy materiálu.
U strojových jehel je nejdůležitější jehly měnit často. Tím se vyhnete zacuchaným a vytaženým nitím, zdrhnutí látky i viditelným dírkám v šitém materiálu a spoustě dalších nepříjemností včetně poškození stroje.
Nitě
Nejčastěji se setkáte s polyesterovými a bavlněnými nitěmi. Polyesterové nitě jsou při domácím šití používané nejčastěji. Při jejich nákupu je dobré koukat, aby nebyly moc „chlupaté“ (to se většinou šicím strojům moc nelíbí) a aby byly dostatečně pevné a netrhali se. Bílou, béžovou, černou, a další častěji používané barvy se vyplatí kupovat ve větším návinu. Já mam velmi dobré zkušenosti s nitěmi české značky Hagal Unipoly. Nebo s polskými nitěmi Ariadna. Nitě se dají koupit ve výhodných barevných sadách.
Také je dobré mít ve výbavě tzv. stehovku. Speciální nit na stehování, která je typická tím, že se velmi snadno přetrhává a díky tomu se i snadno páře. A to i po prošití strojem.
Ostatní potřeby
Mezi další nezbytnou potřebu bych zařadila páráček švů, který velmi často dostanete jako výbavu šicího stroje. Nepovedené švy se nepokoušejte párat nůžkami, dřív nebo později určitě střihnete do látky. Navíc páráčkem jde párání rychleji.
Další nezbytností je žehlička. Většinu látek před použitím musíte vyprat, aby se vysrážela, nebo alespoň dobře a pomalu přežehlit s napařováním. Dále potřebujete žehličku na sežehlování švových přídavků, nažehlování výztuh a vůbec časté žehlení během šití posune Vaše výsledné dílo o velký kus dál :)
Pokud máte starší žehličku určitě si jí vyhraďte do své krejčovské výbavy. Lepidlo z výztuh (pokud se Vám omylem dostane na žehličku, vezměte starý froté ručník, zapněte páru a silně přejíždějte po ručníku, postupně se lepidla zbavíte), nechtěné přežehlení kovových špendlíků a podobné nehody Vaší nové žehličce nebudou dělat dobře.
Dále se hodí jemný střihový papír, také pevný tzv. balíkový papír v roli, který využijete na vytváření střihů třeba na podložky do kočárku, fusaky a dále všude tam, kde pevnější papírovou předlohu můžete rovnou vyzkoušet. Oba papíry doporučuji kupovat v klasickém papírnictví, ušetříte tak dost peněz.
A v neposlední řadě se hodí krabičky a jiné úložné prostory, kam si všechny věci roztřídíte, aby jste je při šití snadno našla a nemusela dlouho hledat. Zbytečně to krade čas, který máte na šití a uvidíte, že ho nikdy nebude dost :)
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.